Historie freestyle frisbee
Historie freestyle frisbee
...aneb od koláčů ke stadionu plnému 55 tisíc lidí
Během své více než padesátileté historie prošel létací talíř, neboli Frisbee, opravdu zajímavou cestou. Na svět přišel díky vynalézavosti a pro zábavu. A tyto dvě vlastnosti pro něj byly určující po celou dobu jeho existence. Jak na začátku, kdy se stal oblíbenou zábavou studentů, tak v letech, kdy plnil fotbalové stadiony, tak i v současnosti, kdy se jedná o jeden z nejrozšířenějších rekreačních sportů světa.Byli to studenti amerických vysokých škol (konkrétně např. Yale), kteří na konci 40. let začali objevovat kouzla létajícího disku. Nešlo by to ale bez jistého pana Frisbie, pekaře ze státu Connecticut, jehož koláče byli populární po celém okolí. Studenti brzy přišli a to, že tácky, na kterých se koláče prodávali, mají výborné letecké schopnosti a výborně se hodí na házení. Kampusy universit tak byli za chvíli plné „prehistorických“ frisbeečkářů.
Celé toto hnutí neušlo oku amatérského vynálezce Waltera Morrisona, který se rozhodl vyvinout lepší, plastovou verzi, která by umožňovala kvalitnější házení. Světlo světa tak spatřil praotec všech létacích disků zvaný Pluto Platter. Mezi fenomény Ameriky té doby patřil například Hula-Hoop (obruč na točení kolem pasu) z dílny firmy Wham-O, která se stala zábavním gigantem. Své impérium Wham-O korunovalo odkoupením práv na Pluto Platter, který přejmenovali na Frisbee (podle onoho pekaře) a v roce 1958 tak odstartovali jeho hvězdnou dráhu.
Z amatérského házení se brzy stal prestižní sport. Hlavní roli hrál Ultimate, postupně se ale vyvíjeli i další disciplíny hry s diskem, samozřejmě včetně Freestylu! Popularita Frisbee rostla doslova geometrickou řadou. Na turnaje se chodili koukat i desetitisíce diváků. Nejlepší freestylisti jezdili po celé zeměkouli, předváděli svoje umění a žili jako rockové hvězdy. Nicméně po neuvěřitelných 80. letech přišel jistý útlum. Amerika, Mekka Freestyle Frisbee (FF) potřebovala pomoc. Mezi milníky FF proto bezesporu patří okamžik, kdy se jeden z nejlepších hráčů historie, Američan Tom Leitner, na začátku nového milénia přestěhoval do Evropy, aby zde podpořil rostoucí evropskou scénu. Svou nekonečnou podporou začínajících freestylerů se Tom postaral o evropský boom, jehož výsledkem a součástí je i česká freestylová scéna. V současné době patří mezi nejsilnější trio evropských zemí Itálie, Německo a Česká republika, která pořádá také největší evropský turnaj, Frisbeer Cup. Dalším, a to rozhodně ne zanedbatelným, prvenstvím je dominance v počtu zástupců něžného pohlaví! :-)Česká republika
Zrod českého Freestylu se datuje k roku 2006, kdy se také uskutečnil historicky první řádný trénink. Zásadní roli sehrál Jan Dexter Struž, El Presidente České footbagové asociace, který umožnil tréninky v tělocvičně footbagářů a Pavel Baranyk s Jakubem Zahradníčkem, kteří tuto myšlenku začali naplňovat. Věci se daly do pohybu s příjezdem americké legendy Toma Leitnera (díky Štěpánu Maternovi, vůbec prvnímu českému freestylerovi), který nabudil i ostatní české hráče, kteří se od té doby začali také aktivně zapojovat. V následujících měsících a letech se řady milovníků triků s létajícím diskem rozšiřovaly tak rychle jako nikde jinde na světě. V roce 2009 proto byla založena Česká federace freestyle disku.